NajnowszeNa świecieProjektanciRodzime podwórkoTechnologia

Budujemy altanę ogrodową

Często, jeśli kupujemy gotowy projekt domu jednorodzinnego, decydujemy się też na projekt ogrodu z altaną. Jednak do pomysłu budowy altany możemy wrócić także po jakimś czasie, gdy uporamy się już z budową domu. Musimy pamiętać jednak, że według prawa budowlanego budowę altany, której powierzchnia zabudowy wynosi 25 m2 (w ogrodach w granicach miast) i 35 m2 (w ogrodach poza granicami miast oraz w rodzinnych ogrodach działkowych) musimy zgłosić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. To ograniczenie dotyczy także wysokości altan. Dozwolone wysokości to: maksymalnie 4 metrów przy dachach płaskich i 5 metrów przy dachach stromych.
Jeśli chcielibyśmy wybudować altanę o większej powierzchni albo wyższą potrzebne nam będzie pozwolenie na budowę.

Altana może w niezwykły sposób upiększyć nasz przydomowy ogród. Najpopularniejszym materiałem do budowy altan jest drewno. To wdzięczny materiał, który pozwala na konstruowanie dowolnych kształtów i form oraz wygląda naturalnie wśród zieleni i kwiatów.

Spotykamy też konstrukcje altan z aluminium czy stali. Jednak, aby nadać im nieco naturalności warto opleść je pnącymi roślinami, takimi jak bluszcz czy chmiel.

Niektóre biura projektowe posiadają gotowe projekty altan. Dlatego zanim podejmiemy decyzję, warto poradzić się fachowców.