Na świecieNajnowszeRodzime podwórkoProjektanciTechnologia

Budujemy domek letniskowy

Nie ma w naszym prawie budowlanym definicji domu letniskowego. Niektórzy wyobrażają sobie, że domek letniskowy, to tylko taka większa altanka. Dla innych to normalny dom, tylko nie ogrzewany, położony nad jeziorem, do którego przyjeżdża się latem podczas wakacji. Ale domek letniskowy można wybudować także w górach i jeździć do niego z rodziną podczas ferii zimowych. W takim domku przydałby się piękny, stylowy kominek. Musimy jednak pamiętać o jednym, iż budowa domu letniskowego wymaga pozwolenia na budowę tak samo jak budowa domu jednorodzinnego.budujemy domek letniskowy-m

W biurach projektowych znajdziemy gotowe projekty domów letniskowych. Małe, średnie, duże. Podpiwniczone lub bez piwnicy, z wielkimi tarasami lub bez tarasów, parterowe lub z użytkowym poddaszem. Domek może być murowany albo drewniany. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy oraz oczywiście od zasobności naszego portfela.

Aby uzyskać pozwolenie na budowę składamy we właściwym ze względu na położenie działki Urzędzie Gminy wniosek o wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania terenu. Jeżeli gmina nie ma takiego planu, to wnioskujemy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT). Jeżeli chcemy, żeby nasz domek posiadał elektryczność, gaz, wodę, to musimy we właściwych zakładach złożyć wnioski o wydanie promesy technicznych przyłączy. W przypadku, gdy kupiliśmy w biurze projektowym gotowy projekt domku, architekt z uprawnieniami musi dokonać adaptacji tego projektu do planu zagospodarowania terenu i przyłączy mediów.

Bez projektu nie uzyskamy pozwolenia na budowę. A stawiając taki domek bez pozwolenia, będziemy narażeni na jego rozbiórkę.