NajnowszeRodzime podwórkoTechnologiaNa świecieProjektanci

Kolektor słoneczny w domu?

Energooszczędny projekt domu? Czy to się opłaca? Czy to ma sens? Czy warto zainwestować w technologie odnawialne, które zagwarantują nam dostęp do darmowej, słonecznej energii? Są i tacy, którzy bez wahania odpowiadają na te pytania: tak, warto.

Ceny paliw tradycyjnych i energii elektrycznej rosną z roku na rok i wciąż będą rosły, dlatego na całym świecie szuka się możliwości uzyskiwania energii w alternatywny sposób. Taka inwestycja opłaca się tym bardziej, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził program dopłat na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Można otrzymać nawet 45 proc. zwrotu kosztów. Jeśli zdecydujemy się na dom energooszczędny z kolektorami słonecznymi, to najlepiej poszukać odpowiedni projekt domu, który uwzględnia nasze potrzeby. Bowiem to już na etapie projektu architekt musi uwzględnić wszelkie rozwiązania, które pozwolą na instalację kolektorów, chociażby zaplanować większą i w odpowiednim miejscu – kotłownię. kolektory słoneczne w domu-m

Dom z kolektorami słonecznymi musi mieć większą kotłownię niż dom ogrzewany zwykłym paliwem, gdyż zbiorniki, w których magazynowana jest ciepła woda potrzebują dużo więcej miejsca niż zwykłe kotły. Powinny one być ulokowane w miarę możliwości jak najbliżej kolektorów, by straty ciepła były jak najmniejsze. Trzeba także odpowiednio zaprojektować wewnętrzny system wentylacji mechanicznej. Bryła domu energooszczędnego powinna być raczej jak najprostsza i zwarta.

Dom buduje się najczęściej na planie prostokąta i najlepiej z jednospadowym dachem bez żadnych balkonów czy wykuszy. W projekcie dachu należy zaplanować rozmieszczenie kolektorów słonecznych. Od strony północnej domu projektuje się zwykle wyłącznie wszelkiego rodzaju pomieszczenia pomocnicze takie jak: garderoba, jakieś pomieszczenia techniczne, garaże, różnego rodzaju schowki. Bardzo często od strony południowej, gdzie zazwyczaj lokalizuje się główny salon i kuchnię architekci stosują przeszklenia. Są dwa typy solarów: płaskie oraz próżniowe. Płaskie – są dużo skuteczniejsze w okresie wiosenno-letnim, natomiast próżniowe mają zdecydowanie lepsze parametry w pozyskiwaniu energii, jeśli chodzi o średnią całoroczną.