Na świecieNajnowszeProjektanciRodzime podwórkoTechnologia

Moda na zielone dachy

Czy wzorem królowej Semiramidy możemy na dachu swojego domu stworzyć ogród?

Może nie będzie to kolejny cud świata, ale jest to możliwe. Zielone, ekologiczne dachy zyskują coraz więcej sympatyków.

Zielony dach, nazywany jest inaczej dachem odwróconym. To ze względu na to, że w takim dachu odwrócony jest układ warstw. W zwykłym dachu wodę odprowadza się z górnej powierzchni pokrycia. W dachu odwróconym (zielonym) woda przechodzi najpierw przez wszystkie warstwy i odpływa dopiero z ostatniej warstwy izolacyjnej.

Projektując taki dach w budynku należy pamiętać, że maksymalny jego spadek nie może być większy niż 20 proc. Zieleń na dachu nie jest jednak tania. Jeden metr kwadratowy takiego dachu kosztuje około 200 złotych.

Na zielonym dachu możemy zasadzić trawę czy mech, ale możemy także stworzyć prawdziwy ogród z krzewami, małymi drzewkami i oczkami wodnymi. O taki ogród trzeba dbać podobnie jak o zwykły ogród. Trzeba go systematycznie podlewać, gdyż jest on narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i wiatru. Zwolennicy zielonych dachów na domach zachwalają ich zalety. Twierdzą, że dachy takie mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Oznacza to, że zimą chronią budynek przed utratą ciepła, a latem z kolei zapobiegają nagrzewaniu się wnętrza budynku. Daje to oszczędności energii grzewczej na poziomie od 10 do 30 procent.