NajnowszeRodzime podwórkoTechnologiaNa świecieProjektanci

Co można zmienić w gotowym projekcie?

Decydując się na budowę domu chcemy, aby w 100 procentach spełniał on nasze potrzeby, oczekiwania, a nierzadko i marzenia. Większość inwestorów, stawiając na oszczędność czasu i pieniędzy decyduje się na zakup projektu typowego. Jak dostosować go indywidualnych wymagań?

Mimo ogromnego wyboru wśród projektów parterowych, z poddaszem i piętrowych, nie zawsze uda się odnaleźć ten jedyny. Często jednemu lub kilku projektom brakuje dosłownie szczegółów. Co zrobić w tej sytuacji? Czy można samemu modyfikować projekt?

zmiany_mIstnieje duża dowolność w elementach wykończenia, takich jak tynki, okładziny, kolory, posadzki, sufity podwieszane, stolarka itp.Wcześniej warto jednak sprawdzić w warunkach zabudowy bądź miejscowym planie zagospodarowania czy nie ma wytycznych odnośnie elewacji i jej stylistyki. Natomiast wszelkie elementy konstrukcyjne (ściany, stropy, więźba, podciągi, nadproża itp.) powinny zostać wykonane zgodnie z projektem. Bez odpowiedniego przeprojektowania nie można modyfikować tych elementów, a także rozmieszczenia ścian konstrukcyjnych oraz słupów.

Jeżeli w dokumentacji znajduje się podpisana przez autora projektu zgoda na dokonywanie zmian w projekcie, umożliwia to dokonywanie wszelkich zmian i adaptacji, np. wprowadzenie poddasza lub podpiwniczenia. Należy jednak pamiętać, że zmiany te wprowadzać może jedynie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia do do projektowania oraz aktualne zaświadczenie o przynależności do Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa.