NajnowszeTechnologiaNa świecieProjektanciRodzime podwórko

Oczy naszego domu

Przez okna w domu patrzymy na świat. Okna mają chronić nas przed zimnem, deszczem i hałasem. Odpowiednio dobrane kształtem i kolorem zarówno do wnętrza, jak i do elewacji domu powinny być jego ozdobą. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę przy wyborze okien?

OknoPierwszym pytaniem, jakie zadają sobie osoby, które planują albo wymianę starych okien na nowe albo kupno okien do nowego domu jest: jakie wybrać – plastikowe czy drewniane? Okna drewniane są droższe, ale jest to materiał ekologiczny, tradycyjny i zdecydowanie bardziej wytrzymały. Okna drewniane, jeśli odpowiednio o nie dbamy wytrzymają nawet 90 lat. Okna PCV są tańsze, stąd ich popularność. Musimy się jednak liczyć z tym, że te najlepszej jakości wytrzymają najwyżej 30 lat.

Okna mogą być prawe lub lewe, jedno- albo dwuskrzydłowe (są także o większej liczbie skrzydeł). Zazwyczaj otwiera się je do wewnątrz domu, ale bywają też nieotwieralne, z tzw. trwałym oszkleniem. Najpopularniejsze są tzw. modele rozwieralno-uchylne. W zależności od ustawienia klamki można je otwierać albo tylko uchylać. Wybierając okna do naszego domu powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak: szczelność, izolacyjność akustyczna i cieplna, zabezpieczenia przed włamaniem, rodzaje okuć. Są okna z blokadą dla dzieci, która uniemożliwia otwieranie ich bez pomocy dorosłej osoby.

Okno musi być funkcjonalne, łatwe w montażu, ale dobrej jakości, bo to zakup na lata. Warto więc przed ostatecznym wyborem poradzić się specjalisty.