NajnowszeTechnologiaNa świecieProjektanciRodzime podwórko

Okna typowe – zmniejszenie kosztów

Najważniejszą funkcją okien jest naturalne oświetlenie pomieszczeń domu. Minimalna powierzchnia okien jest ściśle określona przepisami budowlanymi – stanowi w zasadzie jedyne wymaganie odnośnie powierzchni oszklonych.

Dla pomieszczeń przeznaczonych dla ludzi (praca, wypoczynek), powierzchnia okien w świetle ościeżnicy powinna wynosić 1/8 powierzchni podłogi danego pomieszczenia. Jeżeli w danym pomieszczeniu ludzie przebywają nie dłużej niż 2h dziennie, stosunek powierzchni oszklonej i podłogi może wynosić 1/12.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że podział na okna typowe i nietypowe jest czysto umowny – wynika ze standaryzacji wymiarów stosowanej w poprzedniej epoce, nie jest regulowany przepisami budowlanymi. Przepisy nie narzucają również kształtu okien. Jeżeli tylko inwestor sobie życzy, może zamontować w domu okna o fantazyjnych, nietypowych kształtach. Często jednak jest to zabieg dość ryzykowny – nieumiejętnie dobrane okna mogą popsuć oryginalny wygląd elewacji, przytłoczyć bryłę budynku nadmiarem elementów ozdobnych.

window_mDlatego wielu inwestorów wybiera bezpieczniejsze rozwiązanie i decyduje się na okna proste. Jako „typowe” określa się w branży otwory okienne o kształcie prostokąta, ze stałym podziałem szerokości skrzydeł i ściśle określonych wymiarach. Podczas zamawiania okien należy pamiętać, o kolejności podawania wymiarów – pierwszy zawsze odnosi się do szerokości, drugi do wysokości.

Wybierając projekt domu jednorodzinnego warto zwrócić uwagę na zastosowane w nich okna. Ich kształt i wielkość wpływają nie tylko na sposób oświetlenia pomieszczenia, ale w znacznym stopniu determinują również koszt budowy – okna o nietypowych wymiarach, z łukami mogą być droższe nawet o 50% od okien typowych. Podobna zależność występuje w przypadku drzwi balkonowych i tarasowych.