NajnowszeRodzime podwórkoTechnologiaNa świecieProjektanci

Oszczędne ogrzewanie – wybieramy gotowy projekt

Około sześćdziesięciu procent kosztów utrzymania domu stanowią wydatki na jego ogrzewanie. W ciągu kilkudziesięciu lat użytkowania domu, rachunki za ogrzewanie zrównują się z kosztem budowy domu. Dlatego już na etapie wyboru projektu warto wybrać rodzaj ogrzewania oraz zapoznać się ze sposobami minimalizowania strat ciepła.

heat_mGeneralnie im mniejszy dom, tym mniejsza jest jego strata ciepła. Ponadto domy piętrowe i z poddaszem użytkowych charakteryzuje mniejsza utrata ciepła w odniesieniu do powierzchni użytkowej niż dom parterowy. Nie bez znaczenia pozostaje również kształt budynku – niestety wykusze i lukarny ułatwiają ucieczkę ciepła z domu, o energooszczędności świadczy raczej zwarta bryła budynku.

Nie tylko kształt ale także ułożenie względem stron świata wpływa na zachowanie ciepła. Zatem jeżeli nie wyobrażamy sobie salonu bez oszklonego wyjścia na taras lub przytulnej sypialni bez lukarny – wystarczy, że wybierzemy taki projekt, w którym znajdować się będą one na południowej elewacji. Straty ciepła spowodowane zwiększoną powierzchnią przegród zostaną zbilansowane przez nasłonecznienie. Od strony północnej warto umieścić takie pomieszczenia, które nie wymagają ciągłego ogrzewanie (garaż, spiżarnia, składziki).

Kwestią nie do przecenienia jest odpowiednie zaizolowanie termiczne budynku. Niestety, ale oszczędzanie na jakości czy grubości materiałów izolacyjnych na ściany, podłogi na gruncie to strategia krótkoterminowa. Nie należy oszczędzać również na doborze okien oraz drzwi zewnętrznych – te o najniższych współczynnikach U, odpowiednio zamocowane, już po kilku latach użytkowania zapewnią zwrócenie się ich kosztów.
Warto postarać się o możliwie najbardziej wydajny system ogrzewania: kotły kondensacyjne o wysokiej sprawności, pompy ciepła w systemie ogrzewania niskotemperaturowego, kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W przypadku zastosowania odnawialnych źródeł energii koszty instalacji pompy lub kolektorów wydają się spore, jednak czas zwrotu nakładów w zależności od kubatury domu to okres od kilka do kilkunastu lat.