NajnowszeRodzime podwórkoNa świecieProjektanciTechnologia

Jaki projekt dla rodziny z dzieckiem?

Wśród gąszczu gotowych projektów trudno się odnaleźć niejednemu przyszłemu inwestorowi. Przed szczególnie utrudnionym zadaniem staje rodzina posiadająca lub planująca dzieci.

Budowa domu to inwestycja na całe życie. Zazwyczaj ciężko jest nam przewidzieć, co będziemy robić za 10, 15 czy 30 lat. Dlatego warto wybrać projekt domu, który umożliwi nam przebudowę w momencie pojawienia się takiej potrzeby.

Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest wybór projektu domu z poddaszem. Sypialnia na parterze pozwala przesunąć w czasie adaptację poddasza, a po ukończeniu całej budowy może pełnić rolę pokoju gościnnego, gabinetu lub biblioteczki. Z czasem okazać się może, że naszej opieki będą potrzebować rodzice – wówczas oddzielny pokój będzie na wagę złota.

Już na etapie wyboru projektu warto pomyśleć o garażu. Warto wybrać projekt domu z garażem który posiada bezpośrednie przejście do części mieszkalnej, lub umożliwiający wprowadzenie takiego przejścia. Nietrudno wyobrazić sobie powrót z rodzinnych zakupów lub wypad za miasto – torby, bagaże, rozemocjonowani domownicy. Przenoszenie do samochodu potrzebnych rzeczy jest znacznie wygodniejsze bez konieczności wychodzenia z domu.

domrodz

Bardzo ważną kwestią jest również wielkość garażu. Wiele osób decyduje się na garaże dwustanowiskowe, mimo posiadania jednego samochodu – drugie auto może okazać się potrzebne gdy dzieci podrosną, a do tego czasu przydaje się miejsce na wózek, rowery, kosiarkę czy inne sprzęty.

Dodatkowym atutem jest obecność minimum dwóch łazienek w projekcie domu. Idealnie jeżeli na każdą kondygnację przypada po jednej. Takie rozwiązanie, jak również wprowadzenie oddzielnego WC niejednego poranka może uratować rodzinę przed wybuchem kłótni.

Na koniec sprawa może nieco banalna, ale chyba najważniejsza – aby projekt odpowiadał nam nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale również wizualnym. Aby dobrze czuć się we własnym domu, jego projekt musi sprostać wymogom estetycznym przyszłych domowników. Coraz więcej biur projektowych, chcąc ułatwić wybór gotowego projektu, wprowadza do swoich ofert szeroki wachlarz stylistyczny – od domów wiejskich, dworków, do projektów w stylu włoskim.