NajnowszeRodzime podwórkoTechnologiaNa świecieProjektanci

Projekt domu dla majsterkowicza

Każdy, kogo pasjonują drobne prace remontowe czy odnawianie starych mebli, powinien pomyśleć o wygospodarowaniu w domu przestrzeni przeznaczonej na te cele. Zwłaszcza w domu nowo wybudowanym – potrzebującym wykończenia i nowych elementów.

Wybierając projekt domu jednorodzinnego, w którym planujemy zamieszkać warto zwrócić uwagę, czy znajduje się w nim kąt dla zapalonego majsterkowicza. Jeżeli w projekcie przewidziano garaż dwustanowiskowy, spokojnie można w nim urządzić miniwarsztat. Garaż jednostanowiskowy może okazać się zbyt mały aby swobodnie oddawać się w nim hobby, zwłaszcza że oprócz samochodu będzie musiał pomieścić zapewne rowery, kosiarkę do trawy i inne tego typu sprzęty. Jeżeli planujemy postawienie garażu poza bryłą domu, warto wybrać taki projekt garażu, w którym uwzględnione będzie przynajmniej jedno pomieszczenie gospodarcze.projekt domu dla majsterkowicza-m

Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie na warsztat części piwnicy. Niektóre gotowe projekty domów jednorodzinnych posiadają w programie pokój hobby. Jak go wyposażyć? Każdy majsterkowicz zdaje sobie sprawę, że będzie to przede wszystkim miejsce pracy i nie ma sensu zaśmiecania go zbędnymi ozdobami. W tym miejscu liczy się jedynie funkcjonalność i rozwiązania sprzyjające zachowaniu porządku.

Podstawą są zatem solidne szafki – otwarte, tak aby dostęp do znajdujących się w nich rzeczy był jak najlepszy. W centrum powinien znajdować się roboczy stół lub blat, na ścianach, ale w zasięgu rąk warto umocować haki lub zawieszki do zamocowania wiertarki, wkrętarki czy innych pomocnych urządzeń. Śrubokręty, młotek i klucze powinny znaleźć się w skrzynce na narzędzia. Dobrym rozwiązaniem jest posegregowanie do osobnych pojemników śrubek i gwoździ – uprości to prace i zapobiegnie nerwowemu szukaniu odpowiedniego rozmiaru.

Sprawą niezwykle istotną jest zapewnienie w pomieszczeniu odpowiedniej wentylacji. Opiłki drewna, opary z lakieru lub farb są szkodliwe dla zdrowia, więc należy minimalizować czas w jakim wystawiamy się na ich działanie.