NajnowszeTechnologiaNa świecieProjektanciRodzime podwórko

Przychodzi fachowiec do domu

Pierwszy etap: projekty domów – wybieramy ten jedyny, następnie działka, pozwolenia i można budować. Gdy Dom już stoi przed nami kolejny etap. Teraz zaczną się różnego rodzaju prace wykończeniowe we wnętrzu. Czeka nas zatrudnianie różnego rodzaju fachowców, czyli droga przez mękę.

fach_mNie jest prawdą, że wszyscy dobrzy glazurnicy, hydraulicy, parkieciarze i malarze wyjechali na Zachód. W Polsce natomiast zostali sami nieudacznicy i oszuści. Tak naprawdę to przede wszystkim od naszej wiedzy zależy czy będziemy potrafili odróżnić fachowca od pseudofachowca. Nie dajmy się zwieść ceną za usługi. Jeśli korzystamy z ogłoszenia, a nie z polecenia, to wybierajmy raczej średnie ceny. Te najniższe to zazwyczaj podstęp. I tak urosną w trakcie prac. Przed rozpoczęciem usługi należy sporządzić umowę określającą dokładnie zakres robót i ich kosztorys. Pamiętajmy też, że dobrzy fachowcy mają własny sprzęt i nie pytają nas przez telefon: „czy ma pan w domu młotek”. Nie mówią także źle o konkurencji. Jeżeli podczas pierwszej rozmowy hydraulik przekonuje nas, że jest najlepszy w mieście i musi wszystkie rury po innych naprawiać, to należy głęboko zastanowić się czy warto go zatrudnić. Czasami warto też sprawdzić kwalifikacje zawodowe. Jeśli ktoś zapewnia nas, że jest np. mistrzem czeladniczym, to bez żadnych zahamowań powinniśmy poprosić go o pokazanie odpowiedniego świadectwa. Reszta zależy już tylko od naszego wyczucia i intuicji. Ale podobno i tak nawet najlepszego fachowca nie zostawia się samego w domu.
Jeżeli mamy na przykład wydaliśmy sporo pieniędzy na projekt naszej kuchni, to nie chcemy, żeby ekipa, która będzie ten projekt realizowała spartaczyła robotę. W internecie można znaleźć mnóstwo ogłoszeń, ale i ostrzeżeń. Są także rankingi fachowców. Konkurencja jest na tyle duża, że firmy, ekipy remontowe zaczynają dbać o swój wizerunek.