NajnowszeRodzime podwórkoTechnologiaNa świecieProjektanci

Schody zewnętrzne do domu

Beton, kamienie naturalne a może klinkier? Schodu jeśli już mają prowadzić do naszego domu, powinny być eleganckie. W większości domów jednorodzinnych podłogi parteru są na takiej wysokości, iż przed wejściem wystarczą trzy, cztery stopnie. Można je jednak tak zbudować, aby pięknie wtopiły się w otoczenie i idealnie pasowały do budynku.schody zewnętrzne-m

Możemy oczywiście zdecydować się na schody gotowe z prefabrykatów. Montaż takich schodów zajmie wówczas godzinę. Takie schody można idealnie dopasować do elewacji budynku czy podmurówki. Jeżeli jednak zdecydujemy się na metodę tradycyjną i zbudujemy schody z betonu, możemy je obłożyć klinkierem albo kostkami z naturalnego kamienia. Właściciele domów jednorodzinnych najczęściej wybierają granit albo bazalt. Jeżeli już mamy, np. brzydkie betonowe schody, możemy je ulepszyć. Do betonu możemy przykleić cienkie płytki klinkierowe i ceramiczne. Pamiętać tylko należy, aby zaprawa klejowa była mrozoodporna.

Przy wyborze materiału na schody, szczególnie dotyczy to kamieni naturalnych należy zwrócić uwagę na ich wytrzymałość oraz mrozoodporność. Dobrze, żeby materiał na schody nie był zbyt gładki i wyszlifowany. Schody będą wówczas po prostu śliskie i niebezpieczne. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do obudowy schodów w domach jednorodzinnych jest cegła, czyli kostka klinkierowa. Właśnie ze względu na swoje właściwości. Jest wytrzymała, odporna na wilgoć i mrozoodporna. W rezydencjach czy willach z pewnością lepiej i okazalej będzie wyglądał granit. Jeżeli z kolei mamy dom z drewna schody również możemy wykonać z drewna. Ważne, żeby schody komponowały się z charakterem naszego domu. Często projektanci dobierają takie same materiały na schody jak na inne elementy budynku, np.: narożniki, parapety, kolumny, cokoły.