NajnowszeRodzime podwórkoTechnologiaNa świecieProjektanci

Trudna sztuka wyboru drzwi

Drzwi zewnętrzne do domu powinny być ładne, solidne, bezpieczne, ciepłe, ciche… To tylko podstawowe zalety, które powinny spełniać. Rynek oferuje ich taką ilość, że wybór jest naprawdę bardzo trudny. O trwałości i funkcjonalności drzwi decyduje nie tylko materiał z jakiego są wykonane, ale także pozostałe elementy takie jak: ościeżnica, zawiasy, zamek czy klamka.

door_mDrzwi dzielimy na jedno lub dwuskrzydłowe. W gotowych projektach domów zazwyczaj określony jest typ i wymiar drzwi. W mniejszych domach zazwyczaj projektuje się drzwi jednoskrzydłowe o szerokości co najmniej 90 cm. W rezydencjach lepiej sprawdzają się modele szerokie powyżej 180 cm z naświetlami. Najpopularniejsze drzwi montowane w domach jednorodzinnych i rezydencjach to drzwi z drewna. Najtańsze robione są z sosny i świerku, a najdroższe z drewna egzotycznego: mahoniu, teku lub palisandru. Chociaż niewątpliwie ładne, musimy liczyć się z odnawianiem ich co kilka lat, a nawet wymianą, jeśli zdecydujemy się na gorsze drewno. Drzwi zewnętrze produkuje się również ze stali. Zwykle ze stali są ramy, szkielet, ościeżnice i ruszt usztywniający, natomiast skrzydło drzwi obłożone jest blachą. Takie drzwi są odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie wymagają konserwacji.

Drzwi zewnętrzne mogą być pełne lub przeszklone. Zwykle decydujemy się na przeszklenie, gdy nasz wewnętrzny korytarz jest ciemny. Szyby mogą być gładkie, ale także zdobione: kolorowe czy witrażowe. Jeśli chcemy, żeby całe skrzydło drzwi było przeszklone możemy wybrać szyby antywłamaniowe i ognioodporne. Wybór jest naprawdę ogromny.