NajnowszeRodzime podwórkoNa świecieProjektanciTechnologia

Urządzanie małej kuchni

Jednym z większych problemów podczas urządzania mieszkania czy domu jest wyposażenie kuchni. Zazwyczaj jest ona po prostu za mała – po wstawieniu niezbędnych elementów okazuje się, że brakuje w niej przestrzeni potrzebnej do przygotowywania posiłków.

Kupując mieszkanie lub wybierając projekt domu jednorodzinnego, najczęściej zwracamy uwagę na metraż pokoju dziennego i sypialni. Kuchnia traktowana jest nieco po macoszemu i ostatecznie ma małe rozmiary lub ogranicza się do aneksu. W jaki sposób aranżować wnętrze kuchni, aby mimo niewielkiej przestrzeni była przytulna i funkcjonalna?Urządzanie małej kuchni-m

Najlepiej odnieść się do rozwiązań polecanych dla małych mieszkań. Przede wszystkim należy wybrać jasne kolory ścian. Wiadomo, że kuchnia jest pomieszczeniem które najszybciej się brudzi – a bałagan sprzyja wrażeniu ciasnoty. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie porządku – ściany najlepiej pomalować odporną na zmywanie farbą lub nałożyć płytki (w jasnych barwach, o niedużym formacie).

W ciasnej kuchni, po wstawieniu lodówki i piekarnika nie pozostaje dużo miejsca na blat. A to przy głównym blacie odbywa się najwięcej prac – jeżeli jest niedużych rozmiarów musi w całości pozostawać do naszej dyspozycji. Nie powinny znajdować się na nim żadne przyprawy czy akcesoria. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie wysuwanego blatu pomocniczego.

Jeżeli kuchnia jest niewielka, wszytko co się w niej znajduje powinno mieć swoje stałe miejsce. Aby pomieścić wszystkie niezbędne garnki, brytfanki i foremki do ciastek, pomocne będą obrotowe półki narożne i szafki. Najczęściej używane akcesoria powinny znaleźć się w szafkach na wysokości wzroku lub zawisnąć w koszykach zaczepionych na relingach.

Coraz więcej firm produkujących meble zauważa potrzeby właścicieli niedużych mieszkań i domów – pojawiają się coraz ciekawsze i bardziej funkcjonalne rozwiązania do kuchni, salonu, łazienek. Przykładowo, jeżeli mimo małego metrażu kuchni lubimy jeść w niej posiłki, możemy pokusić się o składany stół – po skończeniu śniadania czy obiadu wystarczy go złożyć. Do kompletu dobrze zaopatrzyć się w krzesła, które nakładamy jedno na drugie – nieużywane zajmują mało miejsca.