NajnowszeTechnologiaNa świecieProjektanciRodzime podwórko

W harmonii z naturą

Gdy mówimy o domach z materiałów ekologicznych zazwyczaj w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl drewno. Jednak ekologiczny dom możemy zbudować również z cegły, gliny i słomy, a nawet konopi.

Domy drewniane projektuje się i buduje w różnych technologiach. Największą popularnością cieszą się domy budowane z bali oraz tzw. kanadyjczyki (z prefabrykatów). Drewniane domy są ładne, dobrze wkomponowują się w otoczenie i są zdrowe. Jeśli drewno jest właściwie dobrane i poddane odpowiedniej obróbce, domy takie zapewniają odpowiednią wilgotność, są ciepłe, stosunkowo ciche i wbrew obiegowym mitom – bardzo trwałe.

eko_mDom murowany też będzie zdrowy i naturalny. Pod warunkiem jednak, że cegły, które wykorzystamy do jego budowy będą dobrej jakości.
Domy z gliny i słomy są bardzo popularne w USA i na zachodzie Europy. Zaczęły pojawiać się także u nas. To dobrze, bo budowa takich domów jest szybka i tania, a domy energooszczędne i trwałe. I w niczym nie przypominają popularnych niegdyś w Polsce glinianek. Konstrukcja takiego domu stawiana jest na gotowym fundamencie, a ściany robi się z prasowanych bloków słomy łączonej z niewypaloną gliną oraz sosnowych żerdzi. Domy z gliny charakteryzują się bardzo dobrą izolacją akustyczną i termiczną.

Okazuje się, że jednym z tańszych i wyjątkowo przyjaznych środowisku materiałów do budowy domu mogą być konopie. Trwają badania nad produkcją materiałów konopnych do budowy domów. Testuje się ich właściwości i parametry. Być może już wkrótce to będzie jeden z popularniejszych i zdrowszych materiałów budowlanych.