NajnowszeRodzime podwórkoTechnologiaNa świecieProjektanci

Wybieramy posadzkę

Jeśli interesują nas projekty domów o dużej powierzchni użytkowej, warto zawczasu pomyśleć o tym, czym będzie ona wyłożona. Nie da się bowiem ukryć,  że jej zakup i położenie to spory wydatek.

Na rynku jest mnóstwo materiałów, z których możemy wykonać posadzki w naszym domu. Wybór wcale nie jest łatwy. Czym się kierować przy wyborze? – Chciałam ekologią – mówi jedna z forumowiczek. – Ale to nie ma sensu, bo dziś tworzywo sztuczne też jest ekologiczne. A więc czym? Nie ma jednej recepty. Jedni po prostu lubią naturalne drewno i nie wyobrażają sobie innego materiału na podłodze, a inni wolą podłogi korkowe. Istotne przy wyborze jest także to czy pod naszą podłogą jest np. ogrzewanie oraz czy to salon czy łazienka.Wybieramy posadzke-m

Podłogi drewniane wciąż należą do najpopularniejszych. Drewno, chociaż nie najtańsze jest naturalne, przyjemne, ciepłe i bardzo trwałe (oczywiście odpowiednio zabezpieczone i pielęgnowane). Niemal tak popularne jak drewniane są panele laminowane. Lubimy je w naszych domach ze względu na prosty i szybki sposób montażu bez kleju i zbijania. Nie trzeba ich też lakierować ani cyklinować.

Tam, gdzie mamy w domu ogrzewanie podłogowe lepiej wybrać panele z prawdziwego drewna. Najlepiej sprawdzają się takie gatunki, które pod wpływem temperatury i wilgotności nie zmieniają się, np.: dąb, jesion, iroko. W kuchni i łazience powinniśmy zamontować specjalne panele wodoodporne albo płytki ceramiczne.

Przy wyborze posadzki do domu ważny jest też kolor. Powinien on harmonizować z pozostałymi elementami wnętrza, takimi jak okna, parapety, drzwi czy schody. Podłoga, szczególnie w dużych pomieszczeniach może – odpowiednio ułożona – w doskonały sposób dzielić przestrzeń.