NajnowszeProjektanciTechnologiaNa świecieRodzime podwórko

Jak wybrać odpowiedni projekt domu?

Budowa domu to bardzo ważne i długotrwałe przedsięwzięcie. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję należny dokładnie zastanowić się nad zdolnościami finansowymi, nawykami życiowymi i planami na przyszłość.

SerenityNiewątpliwie jednym z bardziej emocjonujących momentów jest wybór projektu. Często wymarzona willa z kilkoma sypialniami, ogromnym salonem i pokojami gościnnymi zderza się ze zdolnością kredytową i przyszłymi kosztami utrzymania budynku. W rezultacie decydujemy się na niewielki dom jednorodzinny, ale za to z przekonaniem, ze jego budowa nie będzie ciągnąć się kilkanaście lat.

Zdarza się, że redukcji muszą ulec również te bardziej realne marzenia – ze względu na wysoki poziom wód gruntowych trzeba zrezygnować z podpiwniczenia. Może się również okazać, że warunki zabudowy określają spadowość dachu i zamiast taniego w budowie i energooszczędnego dachu jednospadowego trzeba będzie wybrać wielospadowy. Dlatego najrozsądniej rozpocząć wybór projektu właśnie od zapoznania się z planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy.

Wiadomo, że dom buduje się zazwyczaj dla całej rodziny. Mieszkać w nim będą 3 – 4 osoby, warto więc uwzględnić ich opinię, potrzeby. Rodzinie z dorastającymi dziećmi przyda się dodatkowa łazienka, a być może i poddasze które będzie można z czasem adaptować. Wybierając projekt domu jednorodzinnego – parterowego lub z poddaszem użytkowym należy dokładnie przeanalizować nawyki i sposób życia wszystkich domowników aby jak najkorzystniej dobrać rozkład pomieszczeń, powierzchnię.