NajnowszeRodzime podwórkoNa świecieProjektanciTechnologia

Jak wybrać projekt domu aby koszty jego budowy były jak najmniejsze?

Wiele osób marzy o własnym domu. Chcą zamienić głośne i zatłoczone osiedla na pokrytą zielenią działkę, wyprowadzić się z wynajmowanego mieszkania i móc samemu decydować o sposobie urządzenia wnętrza.

Z budową domu jednorodzinnego wiążą się jednak ogromne koszty. Gdzie szukać oszczędności aby inwestycja nie ciągnęła się przez kilkanaście lat? Na co zwracać uwagę by nie nadwyrężać budżetu, który uszczuplony jest po zakupie działki? Wielu ekspertów zwraca uwagę, że głównym źródłem oszczędności jest uważne kupowanie materiałów i prace systemem gospodarczym. Jeżeli budżet, którym dysponuje inwestor jest nieduży, warto poświęcić więcej uwagi na wybór projektu domu, odpowiednio dobrany pomoże ograniczyć wydatki związane z budową.

lowcost_mPrzede wszystkim, jeżeli warunki działki na to pozwalają, rozsądnym wyborem będzie typowy projekt domu jednorodzinnego – jest to wydatek kilkukrotnie niższy niż projekt zamawiany indywidualne. Najlepiej aby bryła domu była prosta i zwarta. Taka konstrukcja nie wymaga skomplikowanej technologii, dzięki czemu nie zawyża niepotrzebnie kosztu materiałów i robocizny. Tańszy w realizacji będzie projekt domu z ograniczoną liczbą detali architektonicznych – kolumn, wykuszy, tarasów czy balkonów oraz posiadający standardowe okna. Dach powinien być jedno- lub dwuspadowy.

Duży wpływ na wydatki związane z budową domu ma oczywiście wielkość budynku. Generalnie im mniejsza powierzchnia, tym dom będzie tańszy w budowie. Jeżeli zależy nam na nieco większej przestrzeni, lepiej wybrać projekt mniejszego domu z poddaszem niż rozległego domu parterowego. Taki wybór jest także korzystniejszy pod względem kosztów ogrzewania domu.

Kwestią wartą rozważenia jest umieszczenie piwnicy. Przez ostatnie dziesięciolecia utarł się pogląd, że dom jednorodzinny musi być podpiwniczony. Posiadanie piwnicy niesie ze sobą wiele zalet, jednak warto pamiętać, że budowa domu bez podpiwniczenia jest tańsza nawet o 20 proc. od domu z piwnicą. Ponadto podpiwniczenie zmniejsza energooszczędność domu. Podobny wpływ na koszty budowy i ogrzewania ma umieszczenie garażu wewnątrz bryły budynku. Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, warto pomyśleć o dostawieniu wiaty lub blaszaka.