NajnowszeNa świecieProjektanciRodzime podwórkoTechnologia

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu

Ogród, taras, plac zabaw, basen, garaż – wszystkie te elementy budują przestrzeń wokół naszego domu. Zwykle najpierw budujemy dom i urządzamy jego wnętrze, a dopiero później zabieramy się za zagospodarowanie wszystkiego, co dookoła. Decydują o tym zazwyczaj względy finansowe, ale nie tylko. Wiele osób chce mieć czas na zastanowienie. W końcu ogród czy taras to miejsca wyjątkowe. Chcemy urządzić je w sposób oryginalny i niepowtarzalny.

W wielu gotowych projektach domów taras stanowi integralną jego część. Ale możemy wybrać także inne rozwiązanie i postawić na niezależne patio w środku ogrodu. To pomysł zaczerpnięty z krajów śródziemnomorskich, jednak w ładnym, dużym ogrodzie sprawdzi się także u nas. Planując placyk czy kącik zabaw dla naszych dzieci powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich bezpieczeństwo. Najpopularniejsze są wszelkie elementy do zabawy budowane z drewna. Wszystko też zależy od wieku naszych dzieci.

Projekty tarasów, garaży możemy kupić gotowe. Architekt zieleni doradzi nam z kolei jak najlepiej zagospodarować przestrzeń ogrodu.

O niektóre elementy otoczenia naszego domu powinniśmy jednak zadbać w miarę szybko, bo wpływają one nie tylko na estetykę miejsca, ale również na nasze bezpieczeństwo. O ogrodzeniu domu warto pomyśleć jak najszybciej i najlepiej, żeby było ono od razu solidne. Dobrze też jak najszybciej utwardzić ścieżki dojazdowe oraz zainstalować oświetlenie zewnętrzne.