NajnowszeTechnologiaNa świecieProjektanciRodzime podwórko

Zalety i wady domów parterowych

Wybór liczby kondygnacji wymarzonego domu nie należy do łatwych decyzji. Przed jej dokonaniem warto uwzględnić nie tylko warunki działki ale również możliwości finansowe inwestora oraz potrzeby i przyzwyczajenia domowników.

Niezależnie czy zdecydujemy się na projekt domu parterowego, z poddaszem użytkowym czy piętrowego, musimy mieć świadomość, że każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Ponadto wiele cech nie da się jednoznacznie określić jako pozytywne lub negatywne – przykładowo podział stref na dzienną i sypialną. Domy piętrowe i z poddaszem naturalnie dzielą budynek na dwie strefy: parter pozostaje wspólny – tu znajduje się kuchnia, salon, tu przyrządzane i spożywane są posiłki, przyjmowani goście. Natomiast na spoczynek każdy z domowników udaje się na wyższą kondygnację. Wiele osób twierdzi, że tylko takie rozwiązanie zapewnia wystarczającą prywatność i bezpieczeństwo. Natomiast zwolennicy domów parterowych podkreślają, że umieszczenie sypialni i strefy dziennej na jednym poziomie sprzyja integracji rodziny, wspólnemu spędzaniu czasu.

par_m

Prostsza budowa domów parterowych rzutuje na stosunkowo krótki czas realizacji inwestycji i niższe koszty budowy. Niewątpliwą zaletą domów jednokondygnacyjnych jest rozlokowanie pomieszczeń na jednym poziomie – wyklucza to potrzebę umieszczania w budynku zabierających powierzchnię schodów. Takie rozwiązanie docenią rodziny z małymi dziećmi lub osobami starszymi, z dysfunkcjami narządu ruchu.

Budowa domów parterowych, jednokondygnacyjnych jest praktycznie nieograniczona przez nośność gruntów i wysokość wody gruntowej. Wiele osób decyduje się na projekt domu parterowego ze względu na jego powiązanie z ogrodem – komfort dostępu do natury z salonu, kuchni czy nawet sypialni jest nie do przecenienia.