Na świecieNajnowszeProjektanciTechnologiaRodzime podwórko

Zimowy ogród dla każdego

Ogrody zimowe coraz częściej spotykamy w gotowych już projektach domów jednorodzinnych. Możemy taki ogród dobudować także do domu, który już mamy. Kiedyś był luksusem, dziś dzięki nowym technologiom budowania z aluminium, PCV lub drewna staje się coraz bardziej popularny. I co najważniejsze – pozwala cieszyć się zielenią i roślinami przez cały rok.

Ogród zimowy może pełnić różne funkcje. Może być miejscem, gdzie przyjmujemy gości, urządzamy spotkania towarzyskie, ale także oazą spokoju i odpoczynku dla domowników albo po prostu jadalnią. Aby ogród zimowy spełniał wszelkie warunki bezpieczeństwa trzeba zastosować w nim odpowiednie termoizolacyjne i wytrzymałe na obciążenia szyby. Dach ogrodu najczęściej wykonuje się ze szkła hartowanego, odpornego na wszelkiego rodzaju uderzenia (spadające gałęzie czy grad).zimowy ogród dla każdego-m

W ogrodach zimowych stosuje się zazwyczaj ogrzewanie za pomocą konwektorów, czasem dodatkowo ogrzewanie podłogowe. Jeśli trzeba dodatkowo instaluje się klimatyzację.

Ogród zimowy powinien być zaprojektowany z takiej strony domu, aby był jak najlepiej nasłoneczniony. Sprawi to, że w miesiącach letnich ogród będzie chłonął promieniowanie i w domu będzie chłodniej, a zimą i jesienią z kolei ciepło nie będzie uciekać z domu. Dlatego też projektanci często wybierają stronę południową, która niezależnie od pory roku jest najlepiej nasłoneczniona. Dodatkową zaletą tego położenia jest też to, że w takim ogrodzie można hodować wiele egzotycznych roślin. Jeśli jednak zależy nam na urządzeniu w ogrodzie zimowym jadalni czy salonu wypoczynkowego, lepsza będzie wschodnia lub zachodnia strona domu.