NajnowszeTechnologiaNa świecieProjektanciRodzime podwórko

Jak zredukować koszty budowy domu?

Budowa domu jednorodzinnego to często największy wydatek w życiu. Aby podołać jego realizacji należy dobrze się do tego przygotować – chodzi przede wszystkim o rozplanowanie kosztów, przewidywanie wydatków i szukanie oszczędności.

Gdzie szukać tych oszczędności aby nie odczuć później negatywnych skutków redukcji kosztów? Materiały budowlane w dużej mierze decydują o wysokości kosztów budowy, ale czy na pewno dobrym pomysłem jest kupowanie tych tańszych, które są gorszej jakości?

Dom służyć nam będzie przez wiele lat, więc jakość materiałów do jego budowy pozostaje poza dyskusją. Jednak warto rozejrzeć się po różnych składach budowlanych, poszukać promocji, nawet starać się dotrzeć do producenta. Ceny odmiennie kształtują się w różnych rejonach – można sprawdzić, czy na przykład nie będzie się bardziej opłacało kupić niektórych rzeczy w sąsiednim województwie. W takim wypadku należy wziąć pod uwagę również koszty transportu.

Wielu ekspertów z branży budowlanej zaleca kupno produktów krajowych – są tańsze niż materiały zagraniczne, a w wielu przypadkach nie ustępują im jakością.

Niemały wpływ na ogólne koszty ma również projekt domu. Wybór gotowego projektu domu parterowego o prostej i zwartej bryle, rezygnacja z piwnicy i dwuspadowy dach pozwolą sprowadzić nakład finansowy do niezbędnego minimum.

Koszt budowy domu zwiększa liczba szczegółów architektonicznych. Dachy wielospadowe, tarasy, balkony, wykusze i niestandardowe okna to bardzo kosztowne ozdobniki. Większość z nich wpływa także na zmniejszenie energooszczędności domu.

Kolejną kwestią jaką należy rozważyć planując koszty budowy domu jednorodzinnego jest sposób budowy. Najtańszą opcją są prace w systemie gospodarczym, czyli wykonywanie części prac samemu (położenie kafelków, stawianie ścianek etc.) lub półgospodarczym – zatrudnianie różnych ekip do poszczególnych etapów prac – murarzy, cieśli, instalatorów itd.